Kommenteeri

Kas registreerida ettevõte käibemaksukohustuslaseks

Üsna tihti küsitakse, kas võtta ettevõttele KMKR number ehk registreerida ettevõte käibemaksukohustuslaseks. Ühest vastust sellele ei ole ja palju oleneb konkreetse ettevõtte eripäradest. Kui ettevõte käive saab kalendriaasta jooksul mingil ajahetkel  40 000€ täis, siis on kohustus taodelda KMKR number. Kõik allolev tekst on vabatahtlikut käibemaksukohustuslaseks registreerimise kohta.

Mida tähendab ettevõtte jaoks olla käibemaksukohustuslane? 

See tähendab, et müügiarvele tuleb lisada käibemaks (lühend KM). Kõige olulisem on, et KM arvestaksid müügiarvel nn kõige lõpus juurde. Kui oled oma kasumi juurde arvestanud, siis selle juurde lisad alles KM. Käibemaksu ei tasu kunagi arvestada hinna sisse. Oluline on, mitte mõelda, et see on Sinu ettevõtte raha – see on nn riigi raha ja ära sellega arvesta eelarvestamisel. Muidugi ostude KM võrra reaalselt makstava KM osa väheneb.  Ostude pealt tekib nn sisendKM (see on ostuarvel olev KM). Kokkuvõttes tuleb Maksuametile maksta: KM (müügiarvetelt kokku) – sisendKM (ostuarvete KM kokku) = tasumisele kuuluv KM. Loe lisaks siit

Igakuiselt peab hakkama esitama vähemalt käibedeklaratsiooni. Kui siiani võis ettevõtte raamatupidamist teha näiteks terve aasta korraga, siis nüüd peab hakkama igakuiselt tegema. Soovitan kasutada professionaalse raamatupidaja abi, sest teadmatusest valesti esitatud deklaratsioon võib tuua kaasa maksuriski. 

Kas ja millal mõelda KMKR numbri taotlemisele? 

Kui ettevõte alustab alles tegevust, siis ei pea kohe KMKR numbrit võtma. Võibki tegutseda ja kasvada ja vajadusel saab avalduse kohe esitada (üldiselt saab KMKR numbri 1-2 päeva jooksul).  

Kui ettevõttel on kohe suured plaanid – näiteks alustada eksporti ja/või osta põhivara, siis tasub mõelda kohe KMKR numbri taotlemisele. 

Juba tegutsev ettevõte peaks läbi mõtlema, kas äritegevus on järjepidev ja kes on kliendid. Kui ettevõtte klientideks on peamiselt ettevõtted, kes käibemaksukohustuslased ja tegevus on järjepidevalt igakuine, siis võib KMKR numbri võtta. Mõnikord on see nn maine küsimus, et ettevõtet võetakse tõsisemalt kui ta on käibemaksukohustuslane. Ilmselt tõuseb ka ettevõtte puhaskasum – seda juhul kui ostuarved on enamasti Eesti KMKR numbriga ettevõtetelt ja neid on arvestatav hulk. 

Minult on palju küsitud ka, et kuidas teha nii, et ei peaks KM maksma, vaid saaks tagasi. See on siis olukord, kus müügiarvete KM on väiksem kui ostuarvete KM. Ettevõte, mis tegutseb Eesti turul, peab arvestama, et kasumis olles tuleb Maksuametile käibemaksu maksta. Erandlik olukord võib tekkida vaid siis, kui ettevõtte tulust moodustab enamuse eksport, mille KM on 0% ehk siis KM reaalse summana ei lisandu. 

Mis on KMKR numbriga kaasneda võivad ohud?

  •  Igakuine aruandlus (käibedeklaratsioon, vajadusel VD aruanne) peab olema tähtajaks tehtud. Kui tähtajast kinni ei peeta, siis satub ettevõte äriregistris nn “punasesse nimekirja” ja kõigile on nähtav, et deklaratsioon on esitamata. 
  •  Sama oht käibemaksu maksmisel hilinemisega, et satud nimekirja, mis on avalikult kõigile näha. Maksuvõla info on avalikult täpne ja detailne. Miks see oluline on? – Ettevõtte koostööpartnerid teevad tausta uuringuid ja see mõjub mainet kahjustavalt.
  •  Oht hinnaga konkureerimisel kui tegemist on müügiga eraisikutele. Eraisik maksab lõpptarbimise kinni alati koos KM-ga. Kui aastakäive ei ületa 40 000€, siis tasub teha põhjalikud arvutused ja turu-uuringud enne kui KMKR numbri taotlus teha.

 

Iga juhtum on erinev ja kõik oleneb väga paljudest detailidest. Meie lepingulistele klientidele on konkreetsete asjaolude üle vaatamine ja nõustamine tasuta. 

Küsi lisainfot siit.

Lisa kommentaar

Email again: